Bordspendyl

Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORDSPENDYL, brons, Frankrike 1800-tal, emaljerad urtavla, märkt Cherit Vallet Quai Voltaire 21, urverket märkt P P och med siffror, överst på uret en sittande kvinna med kanna (sannolikt Hebe) samt palmblad, nertill insats i svart kalksten, bronsdelarna delvis förgyllda, höjd 46, bredd 37 samt djup 12,5 cm

Mindre nagg på kalkstenen, bruks- och åldersrelaterat slitage

385399

2016-05-23