Roland Svensson

Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson

Såld för:

4 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Beth - Nils Ferlins väninna", signerad Roland S, 1930-tal, olja på duk uppfodrad på pannå, 41,5x33,5 cm,

HISTORIK:
Troligen Beth Lagerlund (1914-1975) svensk konstnär, tecknare och illustratör. Sammanlevde under flera år omkring 1940 med poeten Nils Ferlin.

Läs mer

Påskriven text av konstnären på baksidan

385409

2016-08-24