Roland Svensson
2016-08-24
385409
| Klubbat belopp | 4 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Beth - Nils Ferlins väninna", signerad Roland S, 1930-tal, olja på duk uppfodrad på pannå, 41,5x33,5 cm,
HISTORIK:
Troligen Beth Lagerlund (1914-1975) svensk konstnär, tecknare och illustratör. Sammanlevde under flera år omkring 1940 med poeten Nils Ferlin.
Läs mer
Påskriven text av konstnären på baksidan