Roland Svensson

Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Ko-ön Marstrand", signerad och daterad Roland S 1937, olja på pannå, ca 27x43 cm:

Maskinskriven text av konstnären på baksidan: "En antik studie från år 1937. Detta år var Konstakademiens sk "Landskapsskola", placerad på KO-ÖN vid Marstrand.
Vi unga svärmade alla för Karl Isakson, Chardin, Cezanne, Helmer Osslund och Karl Nordström...".

Läs mer

385532

2016-08-24