Roland Svensson
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "The Huts, Inaccessible Island, Tristan da Cunha, South Atlantic Ocean", signerad och daterad Roland S 1976, akvarell och krita, ca 45,5x31,5 cm
HISTORIK:
Inaccessible Island (engelska: Otillgängliga ön) är en vulkanö som reser sig ur havet i södra Atlanten och tillhör det brittiska territoriet Sankta Helena. Ön ingår i ögruppen Tristan da Cunha och är belägen cirka 45 kilometer sydväst om huvudön med samma namn.
Läs mer
385539
2016-08-24