Roland Svensson

Roland Svensson
Roland Svensson

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Carlisle Bay and Salt Beach/Ocean, Inaccessible Island, Tristan da Cunha, South Atlantic Ocean", signerad och daterad Roland S -74, akvarell och krita, bladmått ca 32,5x46,5 cm

HISTORIK:
Inaccessible Island (engelska: Otillgängliga ön) är en vulkanö som reser sig ur havet i södra Atlanten och tillhör det brittiska territoriet Sankta Helena. Ön ingår i ögruppen Tristan da Cunha och är belägen cirka 45 kilometer sydväst om huvudön med samma namn.

Läs mer

Oramad

385636

2016-08-24