Roland Svensson

Roland Svensson
Roland Svensson

Såld för:

Osåld

Utropspris

2 000 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Utskär - Gillöga", signerad Roland S. 96, färglitografi, 40/250, bladmått ca 48x63, bildmått ca 32x47 cm,

HISTORIK:
"Hösten 1996 utförde Roland Svensson, vid 86 års ålder, den litografi som kom att bli hans sista originallitografi tryckt på sten, - "Utskär, Gillöga".
Litografin är utförd på sten och tryckts hos Rolf Jansson Eftr. i Vikmanshyttan i 250 ex. Samt en H.C.-upplaga på 20 ex.
När Roland arbetade med litografin var han väl medveten om att den skulle bli den sista att lämna hans hand, - synen hade börjat försämras och försvårade fortsatt målande och tecknande.
Varje konstverk berättar ju alltid en historia och så även "Utskär, Gillöga". Och det den berättar är kanske just epilogen för Rolands nästan 70-åriga konstnärsgärning i Stockholms skärgård."

Läs mer

Oramad, hanteringsveck

385653

2016-08-24