Åkdyna

Åkdyna
Åkdyna
Åkdyna
Åkdyna
Åkdyna
Åkdyna
Åkdyna
Åkdyna

Klubbat för:

38 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ÅKDYNA, front till, Skåne, omkring 1800, Oxie eller Skytts härad, flamskteknik, mönster med "Lejonborgen", 91x43 cm

LITTERATUR: Jmf Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län, i bild och text utgifven af Malmöhus Läns Hemslöjdsförening, Malmö 1916-23, fig. 254, beskrivning s. 117
Fischer, Ernst, Flamskvävnader i Skåne, Lund 1962, fig. 204, s. 280 ff

Slitage, lagningar

385654

2016-05-24