Spelbord Ryssland
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPELBORD, Ryssland, 1700-talets slut, intarsia med flera olika träslag, rektangulärt med uppfällbar skiva, neråt avsmalnande fyrsidiga ben, fothyllsor i mässing, bär Grigori Alexandrovitch Stroganov pappersetiket, höjd ca 73, 93x46 cm
Slitage, fanerlagningar, skiva lös, lack med slitage
385663
2016-05-24