Ljuskrona 1800-/1900-tal
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, 1800-/1900-tal, sengustaviansk stil, stomme av mässing, behängd med slipade prismor, 5 ljusarmar för ljus, senare (reversibelt) elektrifierad med 2 glödlampor på stammen, höjd 67, Ø 45 cm.
Bruksslitage/patina
385934
2016-05-25