Kista barock Tyskland

Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland
Kista barock Tyskland

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KISTA, barock, Tyskland, 1600-tal/omkring 1700, polykromt bemålat järn, rektangulär form med raka sidor och plant lock, C-formade vridna handtag, locket och sidorna förstärkta med ett dekorativt rutverk av raka järnband fästa med kullriga nitar, nyckelskylt med bladornament, fronten med målade scenerier av pastorala landskap, höjd 36, 60 x 37 cm

PROVENIENS: Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion, våren 2011, nr 1822

Slitage, låsbyglar med sågsnitt, locket i baklås, retuscher, två nycklar finns i Utlämningen för avhämtning

386373

2016-05-27