Daktyliotek

Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DAKTYLIOTEK, 1800/1900-tal, reliefer i gips med bl a svensk och fransk kungalängd, enskilda reliefer bl a minnesmedaljen över Gustav (III:s) födelsedag 1761, själva träasken i tre våningar där de svenska regenterna och de enskilda under sitter fastmonterade, handskrivna förteckningar och regentlängder medföljer, asken är ca 7,5 hög samt 33 x 22 cm

Proveniens: Alfons Agardh (1887-1920)

Nagg, lagningar, slitage, resningar i asken

386699

2016-05-28