Bestick i silver Wien 1920-tal

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BESTICK, ca 159 dlr, silver, Wien 1920-tal, bestående av: 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 dessertskedar, 11 kaffeskedar, 12 teskedar, soppslev, fiskspade, uppläggningsgaffel för fisk, 2 salladsbestick, tårtkniv, ragusked, 1+2 uppläggningsgafflar, sågtandad kniv, bakelsespade, 4 saltkar med skedar, varav 2 med glasinsatser, totalvikt exkl. knivar och glasinsatser ca 6455 g

Med monogram, 2 glasinsatser saknas samt nagg på de två befintliga, 6 st bordsknivar med stålblad, övriga knivar med rostfritt blad

386944

2016-05-29