Pehr Hörberg, altartavla, Sista måltiden
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
PEHR HÖRBERG (1746-1816), tillskriven, Sista måltiden - altartavla, olja på duk fäst på träpannå, 118x122 cm.
.
Genom sina talrika altartavlor fick den småländske bonden Pehr Hörberg en unik ställning i sin tids konstskapande. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm och visade upp en häpnadsväckande talang.
Sprickor, färgbortfall, krackeleringar
387020
2016-05-30