Pehr Hörberg, altartavla, Sista måltiden

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

PEHR HÖRBERG (1746-1816), tillskriven, Sista måltiden - altartavla, olja på duk fäst på träpannå, 118x122 cm.
.
Genom sina talrika altartavlor fick den småländske bonden Pehr Hörberg en unik ställning i sin tids konstskapande. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm och visade upp en häpnadsväckande talang.

Sprickor, färgbortfall, krackeleringar

387020

2016-05-30