Bordspendyl

Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl
Bordspendyl

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 500 SEK

BORDSPENDYL, Louis XVI, omkring 1800, urtavlan märkt Menat á Paris Rue du Roulle, brännförgylld brons, vit marmor, dekor av pärlstav, kannelerade kolonner, blå/vita wedgwoodplaketter, pendeln med Apollons ansikte i strålglans, urhuset krönt av flammande urna, nyckel och pendel medföljer, höjd 41, 27x9 cm

Smärre nagg och slitage, en fot lös

387301

2016-05-31