Willy Gordon skulptur brons
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
WILLY GORDON (1918-2003), Mötet - gestalt med börda
monogramsignerad WGr, daterad -90, patinerad brons, höjd 32, längd 32 cm
Historik: Originalet uppställd på Östermalmstorg i Stockholm
Inköpt direkt av konstnären
Många av Willy Gordons verk avbildar, liksom Mötet, människokroppen kraftigt stiliserad, influerad av Zadkine och också på ett sätt som för tanken till skulptörer som Eric Grate och Henry Moore. Han utnyttjade under 1960- och 1970-talen kristallina och molekylära strukturer i celler och bergarter till originella monumentalverk. På 1990-talet vann han tillsammans med en arkitekt en tävling för ett monument i den litauiska huvudstaden Vilnius för att hedra dess månghundraåriga judiska kultur.
387516
2016-06-01