A Pottery Figure Tang Dynasty

A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty
A Pottery Figure Tang Dynasty

Klubbat för:

4 200 SEK

4 000 SEK

VÄKTARFIGURIN, glaserat lergods, Kina, Tang dynastin (618-907), höjd ca 41 cm
PROVENIENS: Inköpt på Sotheby´s, Chinese ceramics and works of art from J.T. Tai & Co, New York, 20 mars 2011, lot 244, då i en lot tillsammans med fem mindre figuriner
A POTTERY FIGURE OF A SOLDIER, straw-glazed, Tang dynasty (618-907), height c. 41 cm
PROVENANCE: Purchased at Sotheby´s, Chinese ceramics and works of art from J.T. Tai & Co, New York, 20 Mars 2011, lot 244

Slitage, mindre skador
Wear, minor damages

388104

2016-06-08