Kaffekanna
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFEKANNA, silver, Lorenz Georg Weis, Norrköping 1792, cylinderformad, med svarvat trähandtag, invändigt förgylld, höjd 14 cm
4:e december
Lock ej ursprungligt dock även det tillverkat av Weis, åldersrelaterat slitage
388859
2016-12-04