Berndt Friberg stengodsskål
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERNDT FRIBERG, skål, stengods med mörkbrun harpälsglasyr, signerad Friberg samt studiohanden, höjd ca 14, 29 x 26 cm
Proveniens: Försäljningschefen för porslin vid Gustavsbergs porslinsfabriker 1950-1976, Arnold Erderyd
Glasygropapar i botten, nedslipad glasyrblåsa på utsidan
388882
2016-06-06