Berndt Friberg stengodsskål

Berndt Friberg stengodsskål
Berndt Friberg stengodsskål
Berndt Friberg stengodsskål
Berndt Friberg stengodsskål
Berndt Friberg stengodsskål
Berndt Friberg stengodsskål
Berndt Friberg stengodsskål
Berndt Friberg stengodsskål

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BERNDT FRIBERG, skål, stengods med mörkbrun harpälsglasyr, signerad Friberg samt studiohanden, höjd ca 14, 29 x 26 cm

Proveniens: Försäljningschefen för porslin vid Gustavsbergs porslinsfabriker 1950-1976, Arnold Erderyd

Glasygropapar i botten, nedslipad glasyrblåsa på utsidan

388882

2016-06-06