Väggpendyl 1700-tal

Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal
Väggpendyl 1700-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

VÄGGPENDYL, gustaviansk, 1700-tal, Nils Berg, (urmakare i Stockholm, 1721-1794), märkt N Berg Stockholm, bronserad, dekor i form av bl a fåglar och festonger, bemålad urtavla med arabiska siffror, höjd ca 81 cm, nyckel och pendel medföljer

Senare bronserad, dekorlagningar

389002

2016-06-06