Fåtölj Carl Cederholm

Fåtölj Carl Cederholm
Fåtölj Carl Cederholm
Fåtölj Carl Cederholm
Fåtölj Carl Cederholm
Fåtölj Carl Cederholm
Fåtölj Carl Cederholm

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CARL CEDERHOLM, fåtölj, Firma Stil & Form, 1940/50-tal, mahogny, sitthöjd 41 cm

HISTORIK: Firma Stil & Form grundades under det tidiga 1940-talet av formgivaren Carl Cederholm som med sitt Art-Decoinfluerade formspråk gjorde sig ett namn bland stockholmssocieteten. Cederholm, utbildad vid HKS, Tekniska Skolan (nuvarande Konstfack)

Bruksslitage, slitet tyg.

389608

2016-06-11