Sven Rydén Stockholm Tore A Jonassons samling

Klubbat för:

300 SEK

1 000 SEK

SVEN RYDÉN (född 1925): "Klara", signerad och daterad -68, akvarell, ca 35x40 cm
HISTORIK: Sven Rydén är född och uppvuxen i Bollnäs och utbildades vid Beckmans reklamskola i Stockholm 1946-48. 1951 knöts han till Svenska Dagbladet som frilanstecknare. Under sina 40 år på Svenska Dagbladet blev Sven Rydén en av tidningens mest välkända medarbetare, som porträttör och i de egna texter han emellanåt skrev på Marginalsidan.

390177

2016-06-17