Urna i empire
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNA, 1800-talets första hälft, empire, porslin, enl uppg trol Berlin, förgylld, polykrom dekor av bl a jaktscen med vildsvin, frånsida med antikiserande guld och koboltblå dekor hänklarnas fäste i form av maskaroner, höjd ca 39 cm
Lagningar, putsfläckar på frånsidans koboltblå färg
390189
2016-06-13