Konsolur boullearbete Paris
Klubbat för:
68 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KONSOLUR, 1800-talets slut, Louis XV-stil, Paris, boullearbete med inläggningar i mässing, bronsdekor i form av hästar samt kvinnofigur samt stenbockshuvuden, urverket märkt AD Mougin Deux medailles, urets höjd 74, med krön 105, total höjd med konsol ca 150 cm, bredd 67 cm, 3 nycklar samt pendel medföljer
Ytskador, dekorbitar saknas
390237
2016-06-12