Ronaldo - Tema Sport

Ronaldo - Tema Sport
Ronaldo - Tema Sport
Ronaldo - Tema Sport
Ronaldo - Tema Sport

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 000 SEK

RONALDO (Brasilien, född 1976), FOTBOLL, Nike, signerad Ronaldo, märkt LFP - Liga de Fútbol Profesional (La Liga - Spanien), 5,
PROVENIENS: Autografen tagen direkt av nuvarande ägare i Barcelona.

HISTORIK:
Ronaldo Luís Nazário de Lima, mer känd som Ronaldo (även kallad Ronaldo "Fenômeno"), född i Bento Ribeiro, Rio de Janeiro, är en brasiliansk före detta professionell fotbollsspelare. Ronaldo började sin professionella karriär i brasilianska Cruzeiro (1993-94)och skrev på för PSV Eindhoven år 1994 (-96). Han spelade sedan för Barcelona (1996-97), Inter (1997-2002), Real Madrid (2002-07), Milan (2007-08) och Corinthians (2009-11). Ronaldo var även en av de bidragande orsaken till Brasiliens VM-guld 2002, då han avgjorde finalen med två mål och även vann skytteligan med 8 mål. Ronaldo blev i VM 2006 VM-historiens bäste målskytt när han i åttondelsfinalen mot Ghana gjorde sitt 15:e mål i ett VM-slutspel.

390486

2016-06-22