Andy Warhol serigrafi
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDY WARHOL (1928-1987), Flowers (Hand Colored), 1974, monogramsignerad AW, på baksidan signerad och daterad -74, numrerad 104/250, serigrafi, 103x69,5 cm, Edition Castelli Graphics, New York
Flowers 1974 gjordes i två editioner: 100 (Black and White) samt 250 (Hand Colored). Det aktuella verket är från den senare editionen, men saknar handkolorering.
LITTERATUR: Feldmann/Schellman II:116
Veck/lagningar med retuscher i nedre delen av bladet
390816
2016-06-15