Andy Warhol serigrafi

Andy Warhol serigrafi
Andy Warhol serigrafi
Andy Warhol serigrafi
Andy Warhol serigrafi

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ANDY WARHOL (1928-1987), Flowers (Hand Colored), 1974, monogramsignerad AW, på baksidan signerad och daterad -74, numrerad 104/250, serigrafi, 103x69,5 cm, Edition Castelli Graphics, New York
Flowers 1974 gjordes i två editioner: 100 (Black and White) samt 250 (Hand Colored). Det aktuella verket är från den senare editionen, men saknar handkolorering.

LITTERATUR: Feldmann/Schellman II:116

Veck/lagningar med retuscher i nedre delen av bladet

390816

2016-06-15