Leksakshäst i plåt

Leksakshäst i plåt
Leksakshäst i plåt
Leksakshäst i plåt
Leksakshäst i plåt
Leksakshäst i plåt
Leksakshäst i plåt
Leksakshäst i plåt
Leksakshäst i plåt

Klubbat för:

1 100 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

LEKSAKSHÄST, plåt, tillverkad av Enköpings leksaksfabrik, 1800-talets senare hälft, längd 14,5 cm

Enköpings leksaksfabrik var Sveriges största leksaksfabrik fram till första världskriget. Verksamhetsår 1800-talets andra hälft fram till ca 1910.

Zustandsbeschreibung

Åldersrelaterad slitage

390848

2016-06-18