Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SABEL, 1800/1900-tal, sannolikt för civil tjänsteman möjligen inom rättsväsendet, handtaget vid fästet dekorerat med Medelpad och Hälsinglands landskapsvapen (Västernorrland), baljan prydd med justitiasymboler, delvis förgylld brons samt läder, total längd ca 93 cm.

Baljan av nedtill, klingan något böjd, bruks och åldersrelaterat slitage.

390863

2016-06-15