Teckningar och grafik

Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik
Teckningar och grafik

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TECKNINGAR OCH GRAFIK (4) bl a bläckteckning i form av vy från Forum Romanum som enligt påskrift på baksidan är utförd av Mathias Calzetti WITHOOS (1627-1703), teckningen har mindre påskrifter på italienska, laveringen föreställande Bellmanbysten på Djurgården, mitten av 1800-talet, kopparstick ur Suecia Antiqua för Ängsö slott samt gravyr utförd av Luigi Aloja efter N Vanni föreställande fresker i Herculaneum, 1700-tal. Teckningen från Forum Romanum 29 x 28 cm.

Laveringen är uppfodrad med skador i kanterna, fläckar, nagg, veck och mindre bitar borta

391028

2016-06-18