Teckningar och grafik
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TECKNINGAR OCH GRAFIK (4) bl a bläckteckning i form av vy från Forum Romanum som enligt påskrift på baksidan är utförd av Mathias Calzetti WITHOOS (1627-1703), teckningen har mindre påskrifter på italienska, laveringen föreställande Bellmanbysten på Djurgården, mitten av 1800-talet, kopparstick ur Suecia Antiqua för Ängsö slott samt gravyr utförd av Luigi Aloja efter N Vanni föreställande fresker i Herculaneum, 1700-tal. Teckningen från Forum Romanum 29 x 28 cm.
Laveringen är uppfodrad med skador i kanterna, fläckar, nagg, veck och mindre bitar borta
391028
2016-06-18