Äldre böcker

Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker
Äldre böcker

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

ÄLDRE BÖCKER (15) Magnus Jacob Crusenstolpe, Morianen, eller Holstein-Gottorpiska huset i Sverige. Tidsbilder, tecknade på fästningen. 1-6. Sthlm, L. J. Hjerta, 1840-44, första upplagan, samtida halvfranska band (två olika bindningar). Kellgrens samlade arbeten, tredje upplagan del 1-2 Stockholm 1811 Konung Gustaf III:s skrifter, tredje delen Stockholm 1807, Olof von Dalins Witterhetsarbeten, första (2 st) tredje och femte bandet, Stockholm 1767, Olof von Dalin Poetiska arbeten 2 st, 1700-tal.

Kuntoraportti

Olof von Dalins poetiska arbeten lösa i bindningen och saknar några av de första , för övrigt några delvis spräckta ryggar, veck nagg, fläckar och slitage.

391048

Päivämäärä:

2016-06-16