Tapio Wirkkala skålfat

Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat
Tapio Wirkkala skålfat

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

TAPIO WIRKKALA, skålfat, Iittala, modellnummer 3369, lövformad, kamslipad dekor, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA -56, längd 31 cm
HISTORIK: Introducerades på Triennalen i Milano 1954 och var i produktion mellan 1954-60.
LITTERATUR: Marianne Aav (red), "Tapio Wirkkala, eye, hand and thought", Helsingfors 2000, s 272

Smärre nagg på ena kanten

391255

2016-06-17