Stolar, ett par, rokoko
Klubbat för:
9 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, ett par, Rokoko, Sverige, bemålat lövträ, sitsar med senare klädsel, ägarmärkning OB-monogram, ena stolen med Stockholms Stolmakarämbetes etikett , höjd 96, sitthöjd 45 cm
PROVENIENS: Sven Olof Bergman, Haparanda, som ärvt stolarna av sin far, som var präst i Luleå
Slitage, förstärkningar, lagningar, senare bemålning
391300
2016-06-19