Stolar, ett par, rokoko

Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko
Stolar, ett par, rokoko

Klubbat för:

9 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STOLAR, ett par, Rokoko, Sverige, bemålat lövträ, sitsar med senare klädsel, ägarmärkning OB-monogram, ena stolen med Stockholms Stolmakarämbetes etikett , höjd 96, sitthöjd 45 cm

PROVENIENS: Sven Olof Bergman, Haparanda, som ärvt stolarna av sin far, som var präst i Luleå

Slitage, förstärkningar, lagningar, senare bemålning

391300

2016-06-19