Ljuskrona nyrokoko

Ljuskrona nyrokoko
Ljuskrona nyrokoko
Ljuskrona nyrokoko
Ljuskrona nyrokoko
Ljuskrona nyrokoko
Ljuskrona nyrokoko
Ljuskrona nyrokoko
Ljuskrona nyrokoko

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, för 8 ljus, plåt, s.k. pinsback, förgylld och bronserad, dekor i form av blommor och frukter, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 70 cm, diameter 70 cm

Slitage, enstaka prismor saknas

391301

2016-06-17