Ljuskrona nyrokoko
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, för 8 ljus, plåt, s.k. pinsback, förgylld och bronserad, dekor i form av blommor och frukter, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 70 cm, diameter 70 cm
Slitage, enstaka prismor saknas
391301
2016-06-17