Holger Eriksson tennsoldater

Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HOLGER ERIKSSON, tennsoldater, "Swedish Inf marching", "Swedish Guncrew 1700", "Swedish Guncrew 1957", ca 130 st, 1950-tal, mestadels märkta Union of S.Africa, handmålade, rundmassiva, max 30 mm, 2 taggtråd, 3 granatkastare märkta Made in England

HISTORIK:
Holger Eriksson tillverkade förlagor till tennsoldater som kom att tillverkas på Irland, Autenticast och i Sydafrika som såldes över hela världen. SAE är en förkortning av Swedish African Engineers och figurerna tillverkades i Sydafrika från början på 1950-talet till slutet på 1960-talet. Tonvikten av produktionen va 30 mm, men endast en sändning kom till Sverige till följd av den efterföljande bojkotten av Sydafrika och Apartheid

Obetydligt slitage

391355

2016-06-18