Carl Cederholm, soffbord, Stil & Form

Klubbat för:

650 SEK

1 500 SEK

CARL CEDERHOLM, soffbord, Firma Stil & Form, Stockholm 1940-tal, mahogny och jakaranda med reliefdekor, utdragbara skivor med underliggande glasskiva, brickmärkt Komponerad av arkitekt Carl Cederholm STHLM Stil & Form, höjd 54, 130 x 53, total längd 187 cm

HISTORIK
Firma Stil & Form grundades under det tidiga 1940-talet av formgivaren Carl Cederholm som med sitt Art-Decoinfluerade formspråk gjorde sig ett namn bland stockholmssocieteten. Cederholm, utbildad vid HKS, Tekniska

Smärre slitage

391491

2016-06-19