Heidenstam Dikter med Wrangels etsningar
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HEIDENSTAM, Verner von. Dikter. Med raderingar av Jurgen Wrangel. Stockholm, Albert Bonnier, 1927. Stor 8:o. 3-86, (3) s. 23 etsningar J. Wrangel (alla, text delvis något missfärgad av etsningarna)
Halvpergamentband med omslag medbundet. Koppartrycket av Lundin och Karlsson. Tryckt i 124 exemplar, detta nr 6 av 120 tryckta på Van Geldern-papper, signerad av konstnären. Fyra är tryckta på Japanpapper.
Se text
391625
2016-06-22