Fåtöljer 1 par Le Corbusier

Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier
Fåtöljer 1 par Le Corbusier

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LE CORBUSIER och PIERRE JEANNERET och CHARLOTTE PERRIAND, fåtöljer, 1 par, modell LC1, formgivna omkring 1928, tillverkade på 1950/60-talet, sitsar och ryggstödd klädda med ursprunglig klädsel i koskinn, märkta i ramen Lecorbusier LC/! 1142 respektive 1121, sitthöjd ca 38 cm

Koskinn med skador, metallstomme något anlupen

391834

2016-06-21