Skål
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, islamiskt kulturområde, 1700/1800-tal, glaserat lergods och krackelyr, floral dekor på utsidan och inne i botten, troligtvis ett sjö/havsfynd, höjd ca 12, diameter 25 cm
Skålen är ihopsatt/lagad av lösa skärvor, sprickor, eroderad, nött, nagg och fläckar
391909
2016-06-21