Urna med lock 1800-talets första hälft porfyr

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

URNA med LOCK, Karl Johan, Elfdals Porphyrverk, modellen formgiven av Carl Fredrik Sundvall efter antik förlaga, Blybergsporfyr, ovoid form på indragen fot med kvadratisk sockel, cylinderformad överdel med uppsvängt lock, lockknopp med bladhölstring i metall, höjd 42 cm

LITTERATUR: Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 21 se ritningar ur C.F. Sundvalls samling, sidan 65, nr 10, jämför närmast identisk urna

Smärre nagg, senare knopp

392034

2016-06-25