Göran Folcker

Göran Folcker
Göran Folcker
Göran Folcker
Göran Folcker
Göran Folcker
Göran Folcker

Såld för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GÖRAN FOLCKER (1920-2000): "Martin Holmgrens ateljé", signerad FOLCKER WAXHOLM, olja på duk, ca 81x73 cm,

HISTORIK:
Martin Holmgren (1921-69) var en svensk skulptör och tecknare. Han tog teckningslärarexamen 1944 i Stockholm och studerade för Eric Grate på Konstakademien 1945-50. Han fick tillsammans med Palle Pernevi och andra unga konstnärer sitt genombrott omkring 1950.
Han arbetade med abstrakta såväl som föreställande motiv. Framför allt ägnade han sig åt rörelseproblem samt människans relation till rum och miljö

Läs mer

Färgbortfall

392736

2016-08-24