Casoletter empire sannolikt Baltikum
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CASOLETTER, 1 par, empire, sannolikt Baltikum, polerad brännförgylld brons, rund sockel med pärlstav och kymation, antikiserande tripodfot med klövfötter krönta av kvinnohuvuden, urnformad behållare med lagerhölstrad botten, mynning med roulettearbete, locket krönt av vinbladsbeslag och pinjekotte, höjd 23 cm
Slitage, en fot med smärre buckla
392878
2016-06-29