Tillbaka till katalog

Stolar Ikeas 1700-talsserie

Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie
Stolar Ikeas 1700-talsserie

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

Beskrivning

IKEA, "Hallunda", stolar, 4 st, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, grålackerad, stoppade sitsar, rutig klädsel, brännmärkta Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Hallunda GG, sitthöjd 48 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Bruksslitage, färgbortfall

Auktionsnummer:

393165

Datum:

2016-06-26