Sengustavianskt konsolbord

Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord
Sengustavianskt konsolbord

Klubbat för:

34 000 SEK

25 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllt och bronserat, sarg med kymation, fleuronger och växtornamentik, benen krönta av egyptiska karyatidbyster, avsmalnande ben med hänge, avslutande tassfötter, portoroimiterad sockel, skiva av carraramarmor märkt med blå- och rödkrita, höjd 75, 101 x 45 cm

smärre skador, förgyllningen delvis krackelerad och retuscherad

393216

2016-06-30