Dragkista senbarock Damnark

Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark
Dragkista senbarock Damnark

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

DRAGKISTA, senbarock, Danmark, 1700-talets mitt, fanerad med valnöt, ebenholz och lönn m.fl. träslag, intarsia i form av akantusblad, nötter och blomsterkorg, förgyllda beslag av brons, fotställning med benavslut i form klövar, höjd 131, 126 x 65 cm

LITTERATUR: Christian Waagepetersen: Danske Møbler før 1848, Køpenhavn 1980, sidan 354 jämför snarlik dragkista av Jörgen Nielsen "Blomsnider i Rudköping"

Slitage, fanerskador, kompletteringar och lagningar, spår av maskskador, nyckel saknas

393840

2016-07-01