Dragkista senbarock Damnark
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
DRAGKISTA, senbarock, Danmark, 1700-talets mitt, fanerad med valnöt, ebenholz och lönn m.fl. träslag, intarsia i form av akantusblad, nötter och blomsterkorg, förgyllda beslag av brons, fotställning med benavslut i form klövar, höjd 131, 126 x 65 cm
LITTERATUR: Christian Waagepetersen: Danske Møbler før 1848, Køpenhavn 1980, sidan 354 jämför snarlik dragkista av Jörgen Nielsen "Blomsnider i Rudköping"
Slitage, fanerskador, kompletteringar och lagningar, spår av maskskador, nyckel saknas
393840
2016-07-01