Berndt Friberg unik bordslampa

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BERNDT FRIBERG, unik bordslampa, 1900-talets andra hälft, Gustavsberg, signerad Friberg, stengods med harpälsglasyr, höjd 35 cm

PROVENIENS: Försäljningschefen för porslin vid Gustavsberg Porslinsfabriker 1950-1976, Arnold Erderyd

393983

2016-07-02