Paul Théodore Paléologue Crivez oljemålning

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PAUL THÉODORE PALÉOLOGUE CRIVEZ (1894-1984): Damporträtt, olja på pannå, signerad Paul Théodore, Prince Paléologue, Chef de la Maison Souveraine, Imperiale régnante d´Orient samt lacksigill, daterad 1952, 46x37,5 cm

Historik: Paul Théodore Paleologue Crivez hävdade kunglig härkomst och titulerade sig prins i efterkrigstidens Europa.

394119

2016-07-03