Sengustaviansk taburett tillskriven Ephraim Ståhl

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, taburett, sengustavianskt stockholmsarbete, sannolikt formgiven efter Louis Masreliez ritningar, träskuren dekor, massiv mahogny och fanerad björkstomme, slät sarg, korslagda ben med avslutande tassfötter, tvärslå med trissa och bladhölster, sidorna med linser, sarger märkta 9-10, sitthöjd ca 44, 51x45 cm
LITTERATUR: Göran Alm: När franskt blev svenskt - den franska konstnärsfamiljen Masreliez i Sverige under 1700-talet, Lund 1991, sidan 168 jämför ritning av Masreliez för möbler till Gustav IV Adolfs konseljrum
Jan Mårtensson: Sophia Albertina - en prinsessas palats, Stockholm 2006, sidan 71 jämför taburetter i Audiensrummet på Sophia Albertinas palats
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 124 jämför tassfötter, sidan 152 banketter
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2015, nr 1047, jämför fyra taburetter tillskrivna Ephraim Ståhl

äldre förstärkningar, smärre lagningar och kompletteringar

394225

2016-08-25