Ljusstakar Directoire omkring 1800

Såld för:

Osåld

Utropspris

18 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, brännförgylld brons, Directoire, Frankrike, foten med växtornamentik, paraplyform med pikerade fält, slät avsmalnande facetterad pelare, krönt av kula och urnformad ljuspipa med roulettearbete, lösa manschetter, höjd ca 25 cm

LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 82 jämför snarlik typ av ljusstakar

slitage, smärre bristningar, lagningar och retuscher, ena foten med mindre buckla

394226

2016-08-25