Arthur Percy

Arthur Percy
Arthur Percy
Arthur Percy
Arthur Percy
Arthur Percy
Arthur Percy

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ARTHUR PERCY, "Blå Vinranka", matservis, ca 92 dlr, Gefle porslinsfabrik, flintgods, tryckt blå dekor av vinrankor, märkt VINRANKA MADE IN SWEDEN PERCY, bestående av:
16 mattallrikar, 28 djupa tallrikar, 21 assietter, 8 förrätt/efterrätt-tallrikar, 4 bärtallrikar, 4 uppläggningsfat, 2 såsskålar, 2 tillbringare, tekanna med lock, karott med lock, 5 salladierer

HISTORIK: Servisen "Blå vinranka" var ett av de föremål som Gefle visade upp på världsutställningen i New York 1939, den kom sedan att vara i produktion in på 1960-talet. 1941 kom "Röd vinranka" och 1955 denna version i svart som visades upp på Helsingborgsutställningen, H55.

Nagg och sprickor kan förekomma

394324

2016-07-04